☰ Menu Prawe Menu ☰
PSSE Góra
Grafika zawierająca herb wzorcowy

Piątek 22.10.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

WZW A

Epidemia WZW typu A w Czeskiej Republice

 

W związku z zaobserwowanym dużym wzrostem zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A w Czeskiej Republice, wzrosło również ryzyko zakażenia się wirusem zapalenia wątroby typu A podczas podróży do Czech.

Zakażenie szerzy się głównie drogą pokarmową przez zakażone produkty (zwłaszcza warzywa, owoce, owoce morza) a także przez wodę zakażoną przez osoby wydalające wisusa HAV z kałem, nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym. Wrotami zakażenia jest najczęściej przewód pokarmowy, istnieje niewielkie ryzyko zakażenia drogą naruszenia ciągłości tkanek. Do zakażenia może dojść również podczas wspólnej zabawy dzieci, które często „ogryzają” zabawki, „testują”     i „smakują” otoczenie a następnie wkładają do buzi brudne rączki.

Choroba wylęga się od 15 do 50 dni, przeciętnie około 30 dni. Początek choroby jest nagły, przebieg kliniczny zależy w dużym stopniu od wieku chorego. WZW typu A może  być poważną chorobą – zwłaszcza u dorosłych, ponad 40% pacjentów w wieku powyżej 40 roku życia wymaga hospitalizacji. Przebieg zakażenia u małych dzieci może być bezobjawowy, zachorowania przebiegają łagodnie i skąpoobjawowo. Osoby dorosłe chorują ciężej i na ogół pełnoobjawowo.     W okresie prodromalnym (trwającym około 1 tygodnia) występują głównie objawy grypopodobne  i dyspeptyczne. Żółtaczka utrzymuje się od jednego do kilku tygodni. Towarzyszy jej powiększenie wątroby, wzrost stężenie bilirubiny i aminotransferaz. Powikłania są rzadkie, może wystąpić żółtaczka cholestatyczna, nawrót choroby. Po wirusowym zapaleniu wątroby typu A nie obserwuje się organicznych następstw choroby, jak przewlekłego zapalenia, marskości oraz pierwotnego raka wątroby.

Główne zasady prewencji:

  1. Myć często ręce (zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, po jeździe środkami komunikacji masowej, kontakcie z  pieniędzmi).
  2. Nie jeść nieumytymi rękami.
  3. Myć owoce i warzywa.
  4. Nie pić ze wspólnych naczyń, nie jeść wspólnymi sztućcami.
  5. Nie dawać „gryza”.
  6. Pilnować dzieci żeby nie dotykały rzeczy porzuconych na zewnątrz, nie wkładały rączek do buzi.
  7. Zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, szczególnie w przypadku planowanej podróży lub dłuższego pobytu w regionie o zwiększonej zapadalności na tę chorobę.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Górze

Wytworzył:
Barbara Nowakowska
Udostępnił:
Szczekutowicz Paweł
(2008-10-31 10:33:04)
Ostatnio zmodyfikował:
Szczekutowicz Paweł
(2021-06-08 08:20:20)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 35824